Predavanje prof. dr. sc. Dragana Damjanovića u Hrvatskom državnom arhivu

Prof. dr. sc. Dragan Damjanović održat će u četvrtak, 27. veljače 2020. u 18.30 sati u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu predavanje Slikar Ivan Tišov i hrvatska likovna scena na prijelazu iz 19. u 20 stoljeće. U povodu 150. obljetnice rođenja.

pozivnica

Slikar Ivan Tišov (Viškovci kod Đakova, 1870. – Zagreb, 1928.) ubraja se među najvažnije hrvatske umjetnike kraja 19. i početka 20. stoljeća. Nakon završene Obrtne škole u Zagrebu školuje se u Beču i Münchenu, a pred Prvi svjetski rat dobiva priliku upoznati se i s pariškom umjetničkom scenom. Pod utjecajem ovih sredina i pod budnim okom Ise Kršnjavoga  Tišov ostvaruje veliki opus kojega čine brojni portreti suvremenika, žanr scene, folklorni motivi, mrtve prirode, alegorijske, historijske i religijske kompozicije. Iznimno je velik broj Tišovljevih djela vezan za javne narudžbe – svojim je kompozicijama ukrasio palaču Odjela za bogoštovlje i nastavu Zemaljske vlade u Opatičkoj 10, Hrvatsko narodno kazalište, Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu i arhiv (danas zgrada Hrvatskog državnog arhiva), Hrvatski sabor i druge javne građevine, te veliki broj katoličkih i pravoslavnih crkava (zagrebačku katedralu, grkokatoličku katedralu u Križevcima, pravoslavnu sabornu crkvu u Plaškom, pravoslavnu gimnazijsku kapelu u Zagrebu, i druge). Na ovome će se predavanju predstaviti njegov opus u kontekstu zbivanja na likovnoj sceni Hrvatske krajem 19. i početkom 20. stoljeća.

ažurirano: 2 Ožujak, 2020