Izložba »ARTE ET MARTE: Knjige o arhitekturi u Zriniani«

U prostorima Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu 25. siječnja 2012. u 12 sati otvara se izložba ARTE ET MARTE: Knjige o arhitekturi u Zriniani autorica doc. dr. Jasenke Gudelj i doc. dr. Dubravke Botica s Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a tom prigodom će akademik Igor Fisković i dr. sc. Ivan Kosić te autorice predstaviti i katalog izložbe. Izložba po prvi puta javnosti predstavlja traktate o arhitekturi iz Zriniane, osobne knjižnice iz 17. stoljeća Nikole VII. Zrinskog i njegova sina Adama, koja se, nadopunjena knjigama moravskog plemića Ignaca Jankovskog z Vlašime, čuva u Zbirci starih i rijetkih knjiga Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu. Predstavljene knjige svjedoče o izraženom interesu za arhitekturu i arhitektonsko nasljeđe plemića ranog novog vijeka, te ukazuju na brzi protok informacija i prenošenja arhitektonskih i umjetničkih rješenja u europskome prostoru 17. stoljeća, omogućen razvojem tiskarstva.

Izložba ostaje otvorena do 11. veljače 2012.

Pozivnica

ažurirano: 9 Rujan, 2014