Osnove likovnih umjetnosti

semestar: 1

Sadržaj kolegija: Tumačenje osnovnih znanja neophodnih za karakterizaciju, analizu i interpretaciju umjetničkog djela. Objašnjavanje različitih modela pristupa umjetničkom djelu s obzirom na namjenu, izražajna sredstva i značenja koja djelo obilježavaju. Poticanje razvoja specijalizirane percepcije: percepcije različitih plošnih ili prostornih te kromatskih pojedinosti u slici, crtežu, plakatu ili oblikovanju predmeta različitih vrsta umjetničkog obrta te plastičko prostorne percepcije kod specifičnih svojstava skulpture. Građa se tumači na karakterističnim primjerima djela likovnih umjetnosti od antike do dvadeset i prvog stoljeća. Seminari se tematski nadovezuju na predavanja i sastoje se pretežno od usmenih i pismenih vježbi analize likovnog djela. Dio seminarskih zadataka studenti rješavaju u muzejskim ili galerijskim prostorima.

Cilj kolegija: Cilj kolegija je razvijanje vizualne percepcije u pristupu umjetničkom djelu. Usvajanje osnovnih znanja i metoda za opis, analizu i interpretaciju umjetničkih djela slikarstva, skulpture, umjetničkog obrta i suvremenih medija iz svih razdoblja. Usvajanje temeljne stručne terminologije.

Ispit: pismeni (kolokvij) i usmeni

• (ur.) Belting, Dilly, Kemp, Sauerländer, Warnke, Uvod u povijest umjetnosti, Fraktura, Zagreb 2005., poglavlja: Warnke, Predmetna područja povijesti umjetnosti; Sauerländer, Općenito utvrđivanje predmeta; Sauerländer, Utvrđivanje vremena i mjesta nastanka te utvrđivanje autorstva djela;
  • Grupa autora, Jansonova povijest umjetnosti, Stanek, Varaždin 2008., poglavlja:
    Uvod u umjetnost str. XXI-XXXI; od Romanička umjetnost do kraja, sva poglavlja (bez arhitekture); posebnu pozornost obratiti na izdvojene tekstove unutar poglavlja: SažetciMaterijali i tehnikeIz kuta povjesničara umjetnosti;
  • F. Dulibić, Osnove likovnih umjetnosti, tekstovi, bilješke i linkovi na fakultetskom sustavu Omega.

• Heinrich Wölfflin, Tumačenje umjetničkih djela, u: Ideal, forma, simbol, Institut za povijest umjetnosti, Zagreb, 1995., str. 79-103;
  • Heinrich Wölfflin, Temeljni pojmovi povijesti umjetnosti, Institut za povijest umjetnosti i Kontura, Zagreb, 1998.;
  • Vera Horvat Pintarić, Svjedok u slici, Matica Hrvatska, Zagreb, 2001.;
  • Edward Lucie-Smith, Dictionary of Art Terms, Thames & Hudson Ltd, London, 1984.;
  • Umjetnost (leksikon, ur. Jadranka Damjanov), Panorama, Zagreb, 1967.;