Predavanje o gipsanome odljevu Partenonskoga friza

Pozivamo sve zainteresirane na predavanje o gipsanome odljevu Partenonskoga friza koje će u petak, 25. siječnja 2019., u sklopu programa Dana otvorenih vrata održati prof. dr. sc. Dino Milinović i Magdalena Getaldić, kustosica Gliptoteke HAZU. Predavanje će započeti u 14 sati u dvorani D-1 i nastaviti se u obliku vodstva podno friza.

Filozofski fakultet ima privilegiju biti jedna od rijetkih visokoškolskih ustanova u Europi koja se još i danas može pohvaliti značajnom zbirkom odljeva antičke skulpture. Među njima su remek-djela poput Laokonta (dvorana D-7) te reljefi friza koji su nekoć ukrašavali hram božice Atene Parthenos na akropoli u Ateni (hodnici prvoga kata). Zbirka odljeva je nabavljena nastojanjem Ise Kršnjavoga krajem 19. stoljeća i slijedi praksu velikih europskih akademija, na kojima je proučavanje antike smatrano temeljem svakog razmišljanja o lijepom i sinonimom za »dobar ukus« u umjetnosti. Uz najavu obilaska navedene zbirke, spomenimo i da je Odsjek za povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu ove godine proslavio 140. obljetnicu postojanja.

Radujemo se Vašem dolasku!

ažurirano: 27 Siječanj, 2019