Klub studenata povijesti umjetnosti objavljuje natječaj za sve zainteresirane studente Akademije likovne umjetnosti, Arhitektonskog fakulteta, Krajobrazne arhitekture pri Agronomskom fakultetu, Akademije dramskih umjetnosti i ostalih kreativno usmjerenih fakulteta i učilišta.
U skladu s tradicijom Kluba studenata povijesti umjetnosti i ovogodišnje predsjedništvo odlučilo se na organizaciju izložbe u svrhu bolje suradnje i povezivanja studenata povijesti umjetnosti i umjetnički orijentiranih studija i što ranijeg umrežavanja srodnih struka. Projekt čiji je koncept sličan ideji salona putem natječaja poziva mlade umjetnike naših domaćih umjetničkih akademija i umjetnički usmjerenih fakulteta s ciljem da u jednoj izložbi ujedini što je moguće više slojeva studentske likovne scene.
Kroz srž zadane teme izložbe, grada Zagreba, cilj nam je predočiti mnogo različitih i individualnih viđenja grada u kojem živimo i djelujemo. Smatramo da je tema grada Zagreba zahvalna, jer se studenti s njom susreću tokom svog rada na Akademijama i fakultetima. Ujedno riječ je o temi koja je ali je i uvijek aktualna, budući da se može interpretirati na razne načine.
Zagreb kao grad, kao sredina, kao kulturno tkivo i mjesto proizvodnje kulturne produkcije sve nas određuje, zbližava i udaljava. Grad je također mjesto djelovanja i mjesto razvijanja koje svatko od nas shvaća dosljedno osobnim karakteristikama i preferencijama. S druge strane, grad nije samo prazan raster ulica i trgova obavijen sivilom nego je i zajednica ljudi koja diše svojim plućima i udara svojim bilom. Koncept i tema izložbe predstavili bi lepezu diferenciranih radova svih umjetničkih medija iz ateliera studenata raznih podneblja objedinjenih boravkom i radom na području grada Zagreba. Viđenje Zagreba kao kolijevke u kojoj smo rođeni, ili pak stranog grada u kojem smo se naknadno nastanili, sve su to čimbenici koji tvore umjetnikovu osobnu vizuru grada… Tema nastoji uključiti i strane studente (bilo u sklopu Erasmus projekta, stručne prakse ili one koji su došli ovdje studirati u potrazi za boljim obrazovnim sustavom) kao persone koji se suočavaju s gradom Zagrebom iz nama nepoznate perspektive.
Parkovi, arhitektura XIX. stoljeća, javna plastika i simboli grada… Toliko otkrivenih i toliko skrivenih elemenata, a možda najviše onih koji nedostaju. Borimo se svakodnevno sa problemima propadanja industrijske arhitekture, sa problemima stanja unutarnjih dvorišta zagrebačkih blokova, falsificiranja javnih spomenika i selidbom istih na razne lokacije. Pozivamo sudionike da upotrijebe maštu i zamisle novu arhitekturu, nove funkcije postojeće, nove spomenike, nove vedute i novi izgled Zagreba u suživotu sa postojećim. Osmislite namjene za napuštene građevine ili dajte nekoj građevini drugu namjenu, dodijelite nam novi javni spomenik, naslikajte idealan pogled sa svog prozora ili neke druge točke u gradu, projektirajte nam park za naše pse i montažom nam pokažite što bi se odlično uklopilo na lokaciji koju odaberete. Ne želimo ograničiti vas te vašu kreativnost i projekte svesti na pojam revitalizacije, već vas tražimo da pomaknete granice postojećeg grada dodavanjem točno onoga što mislite da mu nedostaje u ovom trenutku. Također, ne bojte se doze ili razine fikcije u svom radu budući da ovim natječajem i izložbom imate priliku do kraja iskoristiti svoju maštu vezanu za auru naše urbane sredine i dati ideje za stvaranje nekog novog Zagreba u raznim medijima.
Budite sanjivi kao slikari, funkcionalni kao arhitekti, osjećajte pokret kao kipari, hvatajte prelijepe trenutke kao fotografi…
Cilj nam je kroz univerzalnu aktivnost promišljanja grada Zagreba u jednoj izložbi strukturirano prikazati presjek aktualne studentske kreativne scene. Budući aktivni sudionici umjetničke scene još uvijek su unutar sigurnih zidina akademija i institucija unutar kojih djeluju, no osamostaljenjem interpoliraju se i prepuštaju upravo – gradu Zagrebu.
Vaša prijava treba sadržavati Vaše ime, prezime, podatke o studiju i godini studija koju pohađate, fotografije Vaših radova (ukoliko se radi o fotografijama šaljete njih, ukoliko primjerice o maketi građevine šaljete fotografije makete) i kratki opis istoga rada.
Rok za slanje radova je 15. siječnja 2014. godine, a šaljite ih na kspuff@gmail.com.
Također, na isti mail se možete obratiti s eventualnim pitanjima.
Upravu Kluba studenata povijesti umjetnosti čine: Doris Cvetko (predsjednica), Irena Curić (tajnica), Anja Ivić (potpredsjednica), Iva Jurlina (potpredsjednica), Martina Petrović (blagajnica)