Ranosrednjovjekovne klesarske radionice u Dalmaciji i Istri

izvodač:
tip izbornosti: C2 (kolegiji namijenjeni studentima matičnog studija i svim studentima FF-a)
semestar: zimski
termin održavanja nastave: utorak, 11:00-12:30, A-126

Sadržaj kolegija: Uvod u ranosrednjovjekovnu klesarsku produkciju na području Dalmacije i Istre utemeljen je na pregledu razvoja skulpture kroz mijene stila, razlike naručiteljâ i domete različitih kulturno-umjetničkih krugova na opisanom području od početaka ranoga srednjeg vijeka (uključivo »postjustinijansku« skulpturu s prijelaza VI. na VII. stoljeće) do kraja XI. stoljeća. U tom smislu naglasak se stavlja na arhitektonsku plastiku i liturgijske instalacije kao dvije temeljne manifestacije umjetničkog stvaralaštva u kamenu toga perioda, s posebnim osvrtom na grobne spomenike (sarkofazi). Razlučivanjem pojedinih radionica i odgovarajućih umjetničkih žarišta u višestoljetnom periodu – s posljedičnim promjenama granica (Bizantska Dalmacija, Istra, Hrvatska kneževina) te liturgijskih i političko-jurisdikcijskih krugova – na konkretnim primjerima opisuju se mijene u odnosu naručitelj-umjetnik, kao i specifična obilježja tih mijena razaznatljiva na plastičkoj formi. U konačnici se analiziraju utjecaji klesarskih radionica i njihove mobilnosti na definiranje profila najranijega kulturnog pejzaža Dalmacije, Istre i Hrvatske kneževine.

Cilj kolegija: Navedeni kolegij ima za cilj upoznati studente s do sada razlučenim klesarskim radionicama na prostoru Dalmacije i Istre u periodu ranoga srednjeg vijeka te kompleksnim međuodnosima koje su te radionice ostvarile u spojnicama i razdjelnicama kulturnih krugova hrvatskoga povijesnog prostora. Paralelno omogućuje iscrpno upoznavanje s metodologijom prepoznavanja radioničkih krugova, njihovog grupiranja, atribuiranja te kronoloških fiksiranja.

Ispit: usmeni

• Hrvati i Karolinzi, ur. A. Milošević. I. Rasprave i vrela; II. Katalog. Split, 2000.;
  • Prvih pet stoljeća hrvatske umjetnosti, ur. B. Rauter-Plančić. Zagreb, 2006.;
  • Starohrvatska spomenička baština. Rađanje prvog hrvatskog kulturnog pejzaža. Zbornik radova, ur. M. Jurković, T. Lukšić. Zagreb, 1996.;
  • M. Jurković (ur.), Od Nina do Knina: iz hrvatske spomeničke baštine od 9. do 11. stoljeća, Od Ninske biskupije do katedrale hrvatskog biskupa u Biskupiji kod Knina, Zagreb, 1992.;
  • M. Jurković-J.-P. Caillet (éd.), Velika Gospa près de Bale (Istrie) I. L’église Velika Gospa près de Bale, vol. I, Zagreb-Motovun, 2007.;
  • N. Jakšić, Predromaničko kiparstvo, 1000 godina hrvatskog kiparstva, ur. I. Fisković, Zagreb, 1997., str. 11-40;
  • N. Jakšić, Croatian Art in the second half of the ninth century, Hortus Artium Medievalium 3, 1997., str. 41-54;
  • N. Jakšić, Klesarska radionica iz vremena kneza Branimira, Starohrvatska prosvjeta ser. III, 22, 1995., str. 141-150;
  • N. Jakšić, Majstor koljanskog pluteja, Izdanja HAD-a 8/1984., str. 243-251;
  • M. Jurković, Il ciborio di Novigrad (Cittanova d’Istria), Hortus Artium Medievalium 1, 1995., str. 141-149;
  • M. Jurković, Skulpture s prikazom Bogorodice u Dalmaciji 11. stoljeća u okviru političkog programa reformirane crkve, Starohrvatska prosvjeta ser. III, 25, 1998., str. 63-80;
  • M. Jurković, Le ‘Maître des chapiteaux de Bale’, Hortus Artium Medievalium 8, 2002., str. 349-360.

• V. Delonga, Latinski epigrafički spomenici u ranosrednjovjekovnoj Hrvatskoj. Split, 1996.;
  • M. Jurković-I. Matejčić-J. Ziherl (ur.), Novigradski lapidarij, Novigrad, 2006.;
  • M. Jurković, Problemi periodizacije predromaničke skulpture u Istri, Izdanja HAD-a 18/1997., str. 265-274;
  • N. Maraković-M. Jurković,  ‘Signatures’ in the stones – the legacy of Early Medieval elites on the territory of modern Croatia, Hortus Artium Medievalium 13/2, 2007., str. 359-374;
  • Ž. Rapanić, Predromaničko doba u Dalmaciji, Split, 1987.;
  • Hortus Artium Medievalium 8, 2002. (preostali članci).

ažurirano: 2 Listopad, 2016