Stambena arhitektura 17. i 18. stoljeća u sjeverozapadnoj Hrvatskoj

izvodač:
tip izbornosti: C2 (kolegiji namijenjeni studentima matičnog studija i svim studentima FF-a)
semestar: ljetni

Sadržaj kolegija: Kolegij daje pregled korpusa reprezentativne stambene arhitekture na teritoriju današnje Hrvatske (dvorci, kurije, gradske palače i kuće). Obrađuju se tiploške i stilske karakteristike arhitekture te njihovo porijeklo, kao i regionalne specifičnosti (Slavonija, sjeverozapadna Hrvatska, Istra i Primorje, Dalmacija) te uloga naručitelja. Razmatraju se i različite namjene i modeli opremanja, kao i kasnija prenamjena i sudbina dvoraca njihovo današnje stanje. U sklopu terenske nastave obrađuje se i ambijentalna i urbanistička vrijednost stambene arhitekture.

Ispit: pismeni

1. V. Marković, Barokni dvorci Hrvatskog zagorja, Zagreb: NSK, 1995.
  2. A. Horvat – R. Matejčić – K. Prijatelj, Barok u Hrvatskoj, Zagreb: Sveučilišna naklada Liber, 1982.
  3. K. Horvat-Levaj, Barokna arhitektura, Zagreb: Naklada Ljevak, 2015.
  4. L. Dobronić, Zagrebački Kaptol i Gornji grad nekad i danas, Zagreb: Školska knjiga, 1986.
  5. P. Puhmajer, Barokne palače u Varaždinu: reprezentativna stambena i javna arhitektura 17. i 18. stoljeća, Zagreb: ArtTresor, Institut za povijest umjetnosti, 2022.

1. M. Obad – Šćitaroci, Dvorci i perivoji Hrvatskoga zagorja, Zagreb: Školska knjiga, 1991.
  2. M. Obad Šćitaroci, B. Bojanić Obad Šćitaroci, Dvorci i perivoji u Slavoniji: od Zagreba do Iloka, Zagreb: Šćitaroci, 1998.
  3. M. Obad Šćitaroci, B. Bojanić Obad Šćitaroci, Dvorac Golubovec u Donjoj Stubici: prostorno-konzervatorska studija revitalizacije i obnove dvorca, perivoja, perivojne šume i Vilinskih poljana, Zagreb: Šćitaroci, Arhitektonski fakultet Sveučilišta, 2008.

ažurirano: 1 Listopad, 2024