Luja Šimunović asistent

telefon: 01/4092-407
konzultacije: uto 11:00 - 13:00 (uz prethodnu najavu mailom)

Rođena u Zagrebu 1992. godine. Luja Šimunović je magistrica povijesti umjetnosti i komparativne književnosti (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu). Kao nezavisna kustosica aktivna je na kulturnoj sceni od 2015. otkada djeluje u organizaciji posvećenoj presjeku znanosti i umjetnosti, KONTEJNER, gdje do 2021. djeluje kao kustosica i projektna menadžerica umjetničkih i edukativnih programa. Urednica je triju festivalskih zbornika koji obuhvaćaju kustoske i teorijske tekstove, to su: Device_art 6.018 (2018.), a ujedno je bila i ko-kustosica festivala Ekstravagantna tijela (2019.) i Touch Me (2020.). Pokrenula je i vodila edukativni projekt Kratki spoj (2018. – 2020.) koji umrežava studente umjetničke akademije i studente prirodnih i humanističkih znanosti, među kojima su studenti Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta. Urednica je publikacije koja istražuje teorijske i praktične implikacije prikupljanja, digitalizacije i arhiviranja bio-arta, a koja će se 2022. izdati povodom europskog projekta Archive. Od 2016. dio je tima Organ Vida gdje djeluje kao koordinatorica izložbi i kustosica, do 2019. kada postaje dio kustoskog kolektiva organizacije i festivala do 2021. U sklopu Organ Vida, ko-kurirala je nekoliko samostalnih izložbi: Ulla Deventer (2018.), Anna Ehrenstein (2018.), kao i grupnu izložbu finalista Neodlučne slike (MSU, 2020.).

Nezavisnu organizaciju i kustoski kolektiv KUĆĆA osniva 2021. godine s kolegama Juricom Mlinarecom i Klarom Petrović, s ciljem stvaranja prostora za suradnju umjetnika, kustosa, teoretičara i drugih pojedinaca i organizacija koji rade u područjima proces-orijentiranih, eksperimentalnih i istraživačkih umjetničkih praksi. S kolektivom priprema 36. salon mladih (HDLU, 2022.) na temu PARAZITI te eksperimentalni rezidencijalni projekt DNEVNA SOBA.

Dobitnica je Posebne Rektorove nagrade za sudjelovanje na Wikipedia projektu, nagrade Franjo Marković Filozofskog fakulteta u Zagrebu za osnivanje kulturnog portala Kulturflux te Nagrade Iso Kršnjavi za najbolji diplomski rad Odsjeka povijesti umjetnosti. Surađivala je s kulturnim portalima (Vizkultura, Muf), a objavljena je i u INSAM Journal i Hrvatskom filmskom ljetopisu.

ažurirano: 12 Travanj, 2023