Srednjovjekovna umjetnost južne Dalmacije

nositelj/izvodač: dr. sc. Ivana Tomas docent
izvodač:
tip izbornosti: C2 (kolegiji namijenjeni studentima matičnog studija i svim studentima FF-a)
semestar: ljetni

Sadržaj kolegija: Kolegij pruža uvid u srednjovjekovnu umjetnost južnog dijela istočne obale Jadrana, s posebnim naglaskom na umjetničku baštinu Dubrovnika i Kotora. U predavanjima studenti će se upoznati s najznačajnijim spomenicima predromaničke i ranoromaničke umjetnosti Dubrovnika, Kotora i Stona, te crkvama tzv. južnodalmatinskog jednobrodnog kupolnog tipa. Nakon toga uslijedit će predavanja o najznačajnijim romaničkim spomenicima u Dubrovniku i Kotoru (katedrala Uznesenja blažene Djevice Marije, Dubrovnik; katedrala sv. Tripuna, Kotor; crkva sv. Luke, Kotor…). Unutar ciklusa predavanja o samostanskoj baštini, student će se upoznati s ključnim spomenicima benediktinskog reda (Lokrum, Mljet), te s arhitekturom propovjedničkih redova, s osobitim naglaskom na franjevački i dominikanski samostan u Dubrovniku. Posljednja cjelina posvećena je srednjovjekovnom urbanizmu, odnosno razvoju grada tijekom razdoblja ranog i kasnog srednjeg vijeka na primjeru Dubrovnika. Izborni kolegij predstavlja nadopunu sadržaja obvezatnih kolegija Umjetnost romanike i Umjetnost gotike, s ciljem proširivanja dosadašnjeg znanja o srednjovjekovnoj umjetnosti istočne obale Jadrana. Proširenje sadržaja obuhvaća umjetnost romaničkog i gotičkog doba na području južnog dijela istočne obale Jadrana, s posebnim naglaskom na srednjovjekovnu umjetnost Dubrovnika i Kotora. Također, posebna pažnja bit će usmjerena i na samostansku baštinu benediktinskog, franjevačkog te dominikanskog reda.

Cilj kolegija: Kolegij ima za cilj upoznati studente sa srednjovjekovnom umjetnosti južne Dalmacije, kao i boljem razumijevanju povijesno-kulturnih prilika na istočnoj obali Jadrana u razdoblju ranog i kasnog srednjeg vijeka te proširivanju dosadašnjeg znanja o romaničkoj i gotičkoj arhitekturi južnog dijela istočne obale Jadrana.

Ispit: usmeni

• Katedrala Gospe Velike u Dubrovniku, Dubrovnik-Zagreb, 2014. (odabrana poglavlja);
  • Tomas, Ivana, Zeman Maja, Spomenici otoka Lopuda od antike do srednjeg vijeka, Zagreb-Dubrovnik, 2017. (odabrana poglavlja);
  • Tomas, Ivana, »Nova promišljanja o crkvi sv. Mihajla u Stonu«, Ars Adriatica, 6, Zadar, 2016., str. 41-60;
  • Tomas, Ivana, »Romanička crkva sv. Marije na Mljetu: pitanje utjecaja«, Prilozi povijesti umjetnosti u Dalmaciji, 43, Split, 2016., str. 59-85;
  • Prezentacije i radni materijal s predavanja
  • Prelog, Milan, Tekstovi o Dubrovniku, Zagreb 2003. (odabrana poglavlja).

• Fisković, Cvito, »Romaničko-gotički slog samostana Male Braće«, Samostan Male braće u Dubrovniku, Kršćanska sadašnjost, Zagreb/Samostan Male braće u Dubrovniku, 1985., str. 413-438;
  • Badurina, Anđelko, Uloga franjevačkih samostana u urbanizaciji dubrovačkog područja, Zagreb 1990. (odabrana poglavlja);
  • Filip de Diversis, Opis slavnog grada Dubrovnika, Zagreb 2004.;
  • Blago Kotorske biskupije. Zagovori svetom Tripunu (povodom 1200. obljetnice prijenosa moći svetoga Tripuna u Kotor), Galerija Klovićevi dvori, Zagreb 2009. (k.i.) (odabrana poglavlja).

ažurirano: 1 Listopad, 2021