Karolinška Istra

izvodač:
tip izbornosti: C2 (kolegiji namijenjeni studentima matičnog studija i svim studentima FF-a)
semestar: ljetni

Sadržaj kolegija: Arhitektura i likovne umjetnosti ranosrednjovjekovnog razdoblja u Istri – opći pregled ranosrednjovjekovne povijesti i umjetničke baštine Istre, prezentacija recentnih istraživanja spomenika karolinškog doba u Novigradu, Balama, Guranu kod Vodnjana, s naglaskom na metodologiji istraživanja i novim spoznajama o razdoblju ranog srednjeg vijeka na tom prostoru.

Cilj kolegija: Cilj je ovog predmeta upoznati studente s korpusom karolinških spomenika u Istri te s recentnim arheološkim istraživanjima i promjenama u metodologiji istraživanja u posljednjih desetak godina. Studenti stječu sposobnost samostalnog rada na ranosrednjovjekovnom materijalu s područja Istre i sposobnost sagledavanja i interpretiranja istarskih spomenika u kontekstu europske ranosrednjovjekovne kulturno-umjetničke baštine.

Ispit: usmeni

• Hrvati i Karolinzi, katalog izložbe, Split, 2000. (poglavlja koja se odnose na umjetnost ranog srednjeg vijeka u Istri);
  • M. Jurković, Novigrad (kulturno-povijesni vodič), Split, 1996.;
  • M. Jurković, »Il ciborio di Novigrad«, Hortus artium medievalium br. 1, 1995.;
  • Hortus artium medievalium br. 2, 1996., br. 3, 1997., br. 4, 1998., br. 5, 1999., br. 6., 2000.: J.-P. Caillet-M. Jurković-P. Chevalier-I. Matejčić  – prethodna priopćenja s arheoloških iskopavanja lokaliteta Sv. Marije Velike kod Bala;
  • T. Milošević, »The Iron Cross from Dvigrad«, Hortus artium medievalium br. 8, 2002.;
  • M. Jurković, »Maitre des chapiteaux de Bale«, Hortus artium medievalium br. 8, 2002.;
  • Hortus artium medievalium br. 9, 2003., br. 10, 2004.: J. Terrier-M. Jurković-Matejčić – prethodna priopćenja s arheoloških iskopavanja na lokalitetima trobrodne bazilike i crkve sv. Šimuna u Guranu kod Vodnjana;
  • I. Matejčić: Dvije crkve (Dvije srednjovjekovne crkve, istraživanje i obnova), Rovinj, 1997.

• J.-P. Caillet, L’art carolingien, Paris 2005.

ažurirano: 2 Listopad, 2016