Konzerviranje europskih spomenika 1800.-1850.

izvodač:
tip izbornosti: C2 (kolegiji namijenjeni studentima matičnog studija i svim studentima FF-a)
semestar: zimski

Sadržaj kolegija: Uvod u kolegij; Francuska revolucija i zaštita spomenika; Napoleonovo doba i pljenidba talijanskih spomenika; restauratorski koncepti od Canove do Valadiera; konzervatorske koncepcije u Francuskoj i Grčkoj; Gothic Revival u Engleskoj: povijest i značenje; romantizam i razvitak zaštite spomenika u njemačkim zemljama; ustroj državne službe za zaštitu spomenika u Pruskoj; početak državnog upravljanja povijesnim spomenicima u Francuskoj; problem stilskog restauriranja u Francuskoj.

Cilj kolegija: Upoznavanje povijesti i teorije arhitektonskog konzerviranja u Europi od klasicizma do pojave stilskog restauriranja.

Ispit: pismeni

• Špikić, Marko (ur.), Anatomija povijesnoga spomenika, Zagreb, 2006.
  • Špikić, Marko, Konzerviranje europskih spomenika od 1800. do 1850. godine, Zagreb, 2009.

ažurirano: 29 Rujan, 2023